Dünya Borsaları

Borsa belirli kurallara göre organize olmuş kurumsal piyasalardır. Kurumsal denilmesinin sebebi kendine özgü kurallarının olmasından, piyasa denilmesinin sebebi ise ticari malların, kıymetli evrakların ticaretinin yapılır olmasından kaynaklanmaktadır. Borsa arz – talep ilişkisine göre dengelenir ve alıcı – satıcıların işlemlerine bir komisyoncu aracılık eder. Alım – satımı yapılan ticari mal ve kıymetli evrakların fiyatlarının veya kurlarının belirlenmesi de arz – talep dengesine göre belirlenmektedir.

Global olarak endeksler piyasalar için gösterge görevi görmektedir ve dünyaca ünlü borsaların endeksleri üzerinden de işlem yapılabilmektedir. Aynı zamanda borsada işlem yapmak için anlaştığınız aracı kurumların Canlı Borsa Takibi sayfaları aracılığıyla bu borsalarda işlem gören endeksleri takip edebilme imkanı tanınmaktadır. Dünya Borsaları arasında en büyük öneme sahip olanları; New York Menkul Kıymetler Borsası, Londra Menkul Kıymetler Borsası, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası, Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, Toronto Menkul Kıymetler Borsası, İsviçre Borsası bulunmaktadır. Ayrıca Amsterdam, Paris, Lizbon ve Brüksel Borsası da önem arz etmektedir.

Genelleme olarak Amerikan Borsaları, Asya Borsaları, Avrupa Borsaları olarak ayırmak da mümkündür. Amerikan Borsaları denildiği zaman akla ilk New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) gelmektedir. Çünkü NYSE ABD şirketleri ağırlıklı olsa dahi ulusal büyük şirketlerin de hisse senetleri bu borsada işlem görmektedir. NYSE aynı zamanda dünyanın en büyük menkul kıymetler piyasası olarak da kabul edilmiştir. Küresel piyasalarda işlem gören en bilinen endeksler olan Dow Jones, NASDAQ, NYSE ve S&P endeksleri Amerikan Borsası’nda işlem görmektedir.

New York Menkul Kıymetler Borsası dünyanın en eski tarihli kayıtlı borsası olarak bilinmektedir. Amerikan Borsası’nın işlem gören en önemli endeksleri ise şu şekildedir; Dow Jones, NASDAQ, NYSE, S&P/TSX, S&P/TSE 60, Turkcell, Merval, Bovespa, All Ordinaries, Meksika Bolsa.

Avrupa Borsaları içerisinde en önemli olan borsalar, Almanya – Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası, İngiltere – Londra Borsası, Avusturya – Viyana Menkul Kıymetler Borsası yer almaktadır. Türkiye menkul kıymetler borsası olan BIST 100 endeksi (İMKB) Avrupa Borsaları içerisinde işlem görmektedir. Son yıllarda yaşanan Euro Bölgesi krizlerinden borsalarda etkilenmiştir. Avrupa borsaları da çok yönlü ve uluslu firmaları kapsamaktadır. Dünyaca ünlü, FTSE 100, CAC 40, DAX, XETRA DAX gibi Borsa Endeksleri de bünyesinde bulunmaktadır. Avrupa borsalarından işlem gören endekslere bakılacak olursa; Belçika – BEL 20, Avusturya – Avusturya ATX, Fransa – CAC 40, Almanya – TecDax, Almanya – TecDax Future, Almanya – XETRA DAX, Almanya – DAX Future, Yunanistan – GREECE ATHEX Composite, Hollanda – AEX Future, Hollanda – AEX General, Avrupa – DJ Euro Stoxx 50 Future, İngiltere – FTSE 100 Future, İsviçre – Swiss Market Future.

Avrupa Borsaları arasında yer alan Londra Borsası; Britanya’nın başkenti olan Londra merkezlidir ve Avrupa’nın en eski ve en büyük borsası olma özelliğine sahiptir. Londra Borsası bir hisse şirketidir ve vekaletinde FTSE Group hisse göstergelerini oluşturmuştur. En bilineni de FTSE 100’dür. Londra Borsası üç kısma ayrılmaktadır. Ana pazar, alternatif yatırım pazarı ve EDX London’dır.

Asya Uzak Doğu Borsaları ise Japonya’nın temel göstergesi olarak kabul edilen Tokyo Borsası’nı ve burada işlem göre Nikkei 225 Endeksini barındırmaktadır. Ayrıca Çin’in en köklü şirketlerine ait hisselerin işlem görmekte olduğu Shanghai Menkul Kıymetler Borsası A Grubu hisselerini barındırmaktadır.

Hindistan Bombay Hisse Senetleri Borsası’nın en büyük işlem hacmine sahip ilk 30 şirketinin hisselerinden oluşan BSE 30 endekslerini ve Hong Kong’un en büyük bankasına ait hisseleri barındıran Hang Seng endekslerini Asya Borsaları içerisinde bulunmaktadır. Asya ve Uzakdoğu borsaları içerisinde işlem gören en önemli endeksler ise; Çin – Shanghai Stock Exchange A Shares, Hong Kong – Hang Seng, Hindistan – BSE 30, Japonya – Nikkei 225, Pakistan – Dow Jones SAFE Pakistan, Singapur – Straits Times, Güney Kore – Kospi, Tayland – SET, Tayvan – Taiwan Weighted endeksleri bulunmaktadır.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, Asya kıtasındaki Tokyo Borsası ve Shanghai Borsası’ndan sonra piyasa değeri açısından 3. büyük borsa olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda dünyanın da 6. büyük borsasıdır. 2011 yılı Kasım ayı sonu itibari ile borsada toplam piyasa değeri 16.985 trilyon Hong Kong Doları’dır ve 1,477 şirketin hisseleri işlem görmektedir.